W „Promente” w Bydgoszczy prowadzimy w zakresie neurologii badania kliniczne, a także leczenie zaburzeń pamięci, którego uzupełnieniem mogą być kompleksowe badania seniorów. Problemy neurologii ogólnej, którymi zajmują się nasi neurolodzy w Bydgoszczy to między innymi:
Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. Choruje na nią 1 proc. populacji. W Polsce z tą dolegliwością zmaga się blisko 400 tys. osób. Neurolodzy najczęściej epilepsję diagnozują u niemowląt i osób powyżej 65. roku życia, ale może się ona pojawić w każdym wieku.
To zespół chorobowy przejawiający się występowaniem napadów padaczkowych. Pojawiają się one w wyniku nieprawidłowych wyładowań bioelektrycznych w mózgu. Tzw. “ognisko padaczkorodne” może się znajdować w różnych częściach mózgowia.
Napad padaczkowy może wystąpić z różnych powodów u każdego człowieka, dlatego neurolog rozpozna padaczkę, dopiero gdy pojawią się co najmniej dwa napady w odstępie większym niż 24 godziny. Po jednym ataku można rozpoznać epilepsję u osób po ciężkim urazie głowy, po udarze mózgu, u tych pacjentów ryzyko kolejnych napadów jest wyższe.
Można wtedy rozważyć interwencję chirurgiczną polegającą na przykład na usunięciu ogniska padaczkorodnego. Epilepsję próbuje się leczyć także stymulacją nerwu błędnego bądź głęboką stymulacją mózgu. Wspomagać leczenie może także dieta ketonowa, stosuję się ją najczęściej w przypadku dzieci. - Liczbę napadów pomoże zmniejszyć także zdrowy, uregulowany tryb życia - radzi neurolog. Każdy przypadek jest jednak inny i leczenie może być bardzo różne, dlatego zawsze trzeba się skonsultować z lekarzem (neurolog Bydgoszcz, Promente, 790 219 220).
Padaczkę leczy się najczęściej farmakoterapią. Szacuje się, że w przypadku 60-70 proc. chorych uzyskuje się pełną kontrolę nad występowaniem napadów. U jednego pacjenta wystarczy jeden lek w niezbyt dużej dawce, a u drugiego trzeba podawać więcej niż jeden medykament.
Ból głowy może przybierać bardzo różny charakter: ból może być jednostajny, kłujący, opasujący, trwa zwykle od kilkudziesięciu minut do nawet kilkudziesięciu godzin. Przyczyn bólu głowy może być bardzo wiele, dlatego lekarz dość często zleca w przypadku tej dolegliwości różne badania.
Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy wyróżnia pierwotne bóle głowy i wtórne, te pierwsze są chorobą samą w sobie, wtórne mogą być wynikiem na przykład: zakażenia ogólnoustrojowego, urazu głowy, zaburzeń naczyniowych, guza mózgu.
Jeśli chodzi o pierwotne bóle głowy najczęściej mamy do czynienia z napięciowym bólem głowy i migreną, rzadziej występują: klasterowe bóle głowy, idiopatyczny kłujący ból głowy, wysiłkowy ból głowy.
W przypadku napięciowego bólu głowy, na początku lekarz będzie próbował wraz z pacjentem znaleźć czynniki wywołujące ból, następnie spróbuje je wyeliminować. Do takich czynników należą m.in.: stres, odwodnienie, głód, nadmierny wysiłek, zaburzenia rytmu snu i czuwania. Leczenie może istotnie wspomagać trening radzenia sobie ze stresem i trening metod relaksacyjnych. Jeśli chodzi o farmakologię, to lekarz może zalecić leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.
Drugą, co do częstości występowania, przyczyną bólu głowy jest migrena. Cierpi na nią 15 proc. kobiet i 6 proc. mężczyzn. Migrena to nie „tylko” ból głowy. Mogą towarzyszyć jej m.in. nadwrażliwość na światło, dźwięki i ruch, a także nudności i wymioty.
Osobom cierpiącym na tę chorobę lekarz może zalecić między innymi prowadzenie uregulowanego trybu życia: stosowanie zdrowej diety, regularne ćwiczenia, chodzenie spać i wstawanie o tej samej porze, unikanie alkoholu i kofeiny oraz nagłych zmian poziomu stresu. Jeśli metody te są nieskuteczne trzeba sięgnąć po farmakoterapię.
Ból głowy często występuje u osób chorujących na Covid-19. Nie tylko towarzyszy wielu pacjentom w trakcie trwania tej infekcji, ale pojawia się także później, po przechorowaniu Covid-19. Aż 44 proc. ozdrowieńców skarży się na bóle głowy, częściej, narzekają tylko na zmęczenie - 58 proc.
W “Promente” podchodzimy do leczenia kompleksowo. Pacjenci mogą liczyć na opiekę neurologa, psychiatry, geriatry i neuropsychologa. W Centrum prowadzone są także badania naukowe, co daje naszym pacjentom dodatkowe możliwości w zakresie diagnozy i leczenia.
Duża liczba osób zgłaszających się do neurologa, to osoby z bólami kręgosłupa. Dolegliwości takie dzielimy na specyficzne, których przyczyną jest choroba lub uraz oraz niespecyficzne, w przypadku których nie ma żadnych zmian oprócz zwyrodnienia kręgosłupa.
Specyficznymi bólami zajmuje się ortopeda, niespecyficznymi często neurolog. Jego zadaniem jest ustalenie czy ból wiąże się z elementami kostnymi, stawowymi lub wiązadłowymi kręgosłupa. Ból może pochodzić także z mięśni lub nerwów i mieć podłoże psychogenne.
Niektóre problemy ortopedyczne mogą wywoływać choroby neurologiczne, tak jak na przykład choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, w przypadku której uszkodzenie krążków międzykręgowych (tzw. dyskopatia), może wywołać ucisk na struktury nerwowe. Jej przebieg zależy od predyspozycji genetycznych, typu pracy, wieku, sprawności fizycznej, budowy ciała.
Bóle krzyża to problem niemal każdego, szacuje się, że nawet 90 proc. dorosłych osób cierpiało na takie dolegliwości choć raz w życiu. Ból może mieć różny charakter i siłę: od umiarkowanego do ciężkiego. Czasami może znacznie ograniczyć radzenie sobie z codziennymi czynnościami.
Neurolog stwierdzi czy chory ma uszkodzony nerw i jakie leczenie zastosować, aby go zregenerować. Zalecone mogą zostać: farmakoterapia (leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, neuromodelujące), rehabilitacja.
Szumy uszne, niedowłady, problemy z czuciem, świadomością, pamięcią lub mową, a także kłopoty z utrzymaniem równowagi mogą wynikać ze złego przepływu krwi w mózgowiu. Wynikiem zaburzeń krążenia mózgowego jest także udar.
Przyczyną nieprawidłowego przepływu krwi bardzo często są zmiany miażdżycowe i tętniaki w naczyniach mózgowych. To one powodują udary (blaszki miażdżycowe blokujące światło naczynia – udar niedokrwienny, a tętniak – udar krwotoczny).
Sposób leczenia zaburzeń krążenia mózgowego zależy od tego co jest ich przyczyną. Aby to ustalić lekarz wykona standardowe badanie neurologiczne, dodatkowo może zlecić także tomografię komputerową głowy, rezonans magnetyczny, EEG, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, badania ultrasonograficzne.
Chorym, u których problem wynika ze zmian miażdżycowych zlokalizowanych w tętnicach szyjnych, możliwe jest poszerzenie zwężenia (zabieg endarterektomii szyjnej). Konieczne jest także leczenie choroby, która doprowadziła do problemów z krążeniem np. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, hipercholesterolemii.
Lekarz może także zlecić leki hamujące krzepliwość krwi (jeśli np. skrzeplina była powodem udaru niedokrwiennego), a także zmianę codziennych nawyków, ponieważ wiele chorób powodujących problemy z krążeniem krwi w mózgu jest skutkiem „niezdrowego” trybu życia. Wśród zaleceń mogą się znaleźć: stosowanie odpowiedniej diety, uprawianie sportu, unikanie alkoholu i zaprzestanie palenia papierosów.
Neurolog zajmuje się chorobami mózgu, nerwów obwodowych i rdzenia kręgowego. Wśród leczonych przez neurologa chorób są m.in: bóle głowy, migreny, padaczka, zwyrodnienie kręgosłupa, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zapalenie mózgu, udar mózgu, pląsawica Huntingtona, choroba Wilsona, miastenia, miopatia.
Objawy świadczące o dolegliwościach układu nerwowego to między innymi: bóle głowy, nagłe zaburzenia widzenia, skurcze mięśni, zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, utraty przytomności, problemy z równowagą, koncentracją, pamięcią, szumy uszne, ataki drgawek, a także bóle kręgosłupa.
Najpierw lekarz przeprowadza dokładny wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta i dolegliwości jakie go sprowadzają do ośrodka zdrowia, a także wywiad rodzinny. Następnie lekarz może poprosić o rozebranie się do bielizny, aby wykonać pełne badanie fizykalne, czyli na przykład sprawdzić prawidłowość odruchów i koordynację ruchową.
Tak, bada nim odruchy uderzając przede wszystkim w odpowiednie miejsca na kolanach, łokciach.
Poza tym podczas badania fizykalnego neurolog może użyć stetoskopu, aby osłuchać tętnice szyjne, igły (oczywiście jednorazowej) lub kamertonu, aby zbadać czucie. Zdarza się, że neurolog zagląda pacjentowi do gardła, w ten sposób sprawdza odruchy podniebienne i gardłowe przy problemach z mową i połykaniem.
Numer jeden to zespoły bólowe kręgosłupa. Na tego typu dolegliwości bardzo często cierpią osoby prowadzące siedzący tryb życia. Według szacunków specjalistów może być takich pacjentów coraz więcej, bo gros ludzi godzinami pochyla głowy nad telefonem, co nie jest obojętne dla organizmu.
Po pierwsze trzeba zadbać o leczenie, przede wszystkim dzięki temu, pacjent będzie w lepszym stanie fizycznym i psychicznym. Dlatego konieczne są systematyczne wizyty u lekarza specjalisty / neurologa. Ale to tylko jeden z kilku “medycznych” obowiązków spoczywających na opiekunie. Seniorowi, w sytuacji trudnej choroby neurologicznej należy zapewnić dostęp do psychiatry i psychologa. Pomogą oni w uporaniu się z takimi problemami jak: utrata samodzielności i pozycji społecznej wynikającej z ograniczenia kontaktów towarzyskich, zaburzenia snu oraz lęk przed postępem choroby. Trzeba również pamiętać o wizytach u lekarza rodzinnego, który zadba o całokształt zdrowia pacjenta, chodzi o to, aby inne choroby nie pogarszały stanu chorego.
poniedziałek 16:00 – 20:00
środa 16:00 – 19:00Istnieje możliwość wykonania szybkich testów, których wynik odbierasz w ciągu 30 minut!
W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa, ostatni Klient przyjmowany jest pół godziny przed zamknięciem punktu.