W „Promente” w Bydgoszczy prowadzimy w zakresie neurologii badania kliniczne, a także leczenie zaburzeń pamięci, którego uzupełnieniem mogą być kompleksowe badania seniorów. Problemy neurologii ogólnej, którymi zajmują się nasi neurolodzy w Bydgoszczy to między innymi:

Epilepsja, padaczka - neurolog Bydgoszcz, Promente.
Bóle głowy, migrena - neurolog Bydgoszcz, Promente.

W “Promente” podchodzimy do leczenia kompleksowo. Pacjenci mogą liczyć na opiekę neurologa, psychiatry, geriatry i neuropsychologa. W Centrum prowadzone są także badania naukowe, co daje naszym pacjentom dodatkowe możliwości w zakresie diagnozy i leczenia.

Ból kręgosłupa - neurolog Bydgoszcz, Promente.
Neurolog Bydgoszcz - Promente.
Jakie choroby leczy neurolog?

Neurolog zajmuje się chorobami mózgu, nerwów obwodowych i rdzenia kręgowego. Wśród leczonych przez neurologa chorób są m.in: bóle głowy, migreny, padaczka, zwyrodnienie kręgosłupa, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, zapalenie mózgu, udar mózgu, pląsawica Huntingtona, choroba Wilsona, miastenia, miopatia.

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u neurologa?

Objawy świadczące o dolegliwościach układu nerwowego to między innymi: bóle głowy, nagłe zaburzenia widzenia, skurcze mięśni, zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, utraty przytomności, problemy z równowagą, koncentracją, pamięcią, szumy uszne, ataki drgawek, a także bóle kręgosłupa.

Jak wygląda badanie neurologiczne?

Najpierw lekarz przeprowadza dokładny wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta i dolegliwości jakie go sprowadzają do ośrodka zdrowia, a także wywiad rodzinny. Następnie lekarz może poprosić o rozebranie się do bielizny, aby wykonać pełne badanie fizykalne, czyli na przykład sprawdzić prawidłowość odruchów i koordynację ruchową.

Czy neurolog rzeczywiście używa młotka neurologicznego?

Tak, bada nim odruchy uderzając przede wszystkim w odpowiednie miejsca na kolanach, łokciach.
Poza tym podczas badania fizykalnego neurolog może użyć stetoskopu, aby osłuchać tętnice szyjne, igły (oczywiście jednorazowej) lub kamertonu, aby zbadać czucie. Zdarza się, że neurolog zagląda pacjentowi do gardła, w ten sposób sprawdza odruchy podniebienne i gardłowe przy problemach z mową i połykaniem.

Jakie dolegliwości neurologiczne występują najczęściej?

Numer jeden to zespoły bólowe kręgosłupa. Na tego typu dolegliwości bardzo często cierpią osoby prowadzące siedzący tryb życia. Według szacunków specjalistów może być takich pacjentów coraz więcej, bo gros ludzi godzinami pochyla głowy nad telefonem, co nie jest obojętne dla organizmu.

Po pierwsze trzeba zadbać o leczenie, przede wszystkim dzięki temu, pacjent będzie w lepszym stanie fizycznym i psychicznym. Dlatego konieczne są systematyczne wizyty u lekarza specjalisty / neurologa. Ale to tylko jeden z kilku “medycznych” obowiązków spoczywających na opiekunie. Seniorowi, w sytuacji trudnej choroby neurologicznej należy zapewnić dostęp do psychiatry i psychologa. Pomogą oni w uporaniu się z takimi problemami jak: utrata samodzielności i pozycji społecznej wynikającej z ograniczenia kontaktów towarzyskich, zaburzenia snu oraz lęk przed postępem choroby. Trzeba również pamiętać o wizytach u lekarza rodzinnego, który zadba o całokształt zdrowia pacjenta, chodzi o to, aby inne choroby nie pogarszały stanu chorego.