Poradnia Neurologii Ogólnej

W Centrum Neurologii, Psychogeriatrii i Neuropsychologii „Promente” oferujemy pomoc doświadczonych specjalistów dorosłym pacjentom z różnymi schorzeniami układu nerwowego. Domeną neurologii są często schorzenia, z którymi mają do czynienia także specjaliści psychiatrzy. W “Promente” możliwa jest szybka konsultacja obu specjalistów, w celu potwierdzenia diagnozy. A także zasięgnięcie opinii neuropsychologa, który wspomaga obu specjalistów: neurologa i psychiatrę, zarówno w procesie diagnozy jak i leczenia.

lekarz-10

Jakie choroby neurologiczne leczymy?

Choroby neurologiczne to bardzo rozległa i trudna dziedzina medycyny. Dotykają ludzi w każdym wieku, a ich objawy mogą być bardzo różne, nie zawsze łatwe do opisania przez pacjentów. 

Osobom z problemami neurologicznymi często potrzebna jest także pomoc psychiatry i neuropsychologa.

Jak się opiekować seniorem z problemami neurologicznymi?

Opieka nad seniorem z chorobą neurodegeneracyjną, taką jak na przykład Alzheimer lub Parkinson jest wyzwaniem. Osoba zajmująca się chorym musi często planować każdy szczegół jego życia.

Po pierwsze trzeba zadbać o leczenie, przede wszystkim dzięki temu, pacjent będzie w lepszym stanie fizycznym i psychicznym. Dlatego konieczne są systematyczne wizyty u lekarza specjalisty. Ale to tylko jeden z kilku “medycznych” obowiązków spoczywających na opiekunie. Seniorowi, w sytuacji trudnej choroby neurologicznej należy zapewnić dostęp do psychiatry i psychologa. Pomogą oni w uporaniu się z takimi problemami jak: utrata samodzielności i pozycji społecznej wynikającej z ograniczenia kontaktów towarzyskich, zaburzenia snu oraz lęk przed postępem choroby. Trzeba również pamiętać o wizytach u lekarza rodzinnego, który zadba o całokształt zdrowia pacjenta, chodzi o to, aby inne choroby nie pogarszały stanu chorego.

Proces rehabilitacji w chorobach neurologicznych może trwać bardzo długo, wymaga od opiekunów cierpliwości wyrozumiałości i wytrwałości.

Choć może to czasami być trudne, nie należy we wszystkim wyręczać chorego. Trzeba zaakceptować, że pewne czynności wykonuje on bardzo powoli, czasami niezdarnie i niedokładnie (np. w chorobie Parkinsona, po udarze). Wyręczamy go tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest to niezbędne, w innych przypadkach cierpliwie czekamy, aż chory po swojemu wykona czynność. Inaczej całkiem zaprzestanie aktywności w danej dziedzinie. A przecież naszym celem jest, aby był jak najdłużej samodzielny i niezależny, na ile to oczywiście możliwe w danej sytuacji.

Gadżety, które ułatwiają życie.

Dobrze jest poszukać rozwiązań, które pomogą choremu w samodzielnym działaniu. Przestrzeń w domu chorego najlepiej zorganizować tak, aby zminimalizować ryzyko upadku, usunąć np. dywaniki, wynieść niepotrzebne sprzęty, zamontować poręcze, położyć maty antypoślizgowe, przystosować łazienkę. Trzeba także nauczyć chorego jak bezpiecznie wstawać z łóżka (należy to robić powoli, najpierw opuszczając nogi, którymi dobrze jest przed wstaniem trochę poruszać), to również pozwoli zminimalizować ryzyko upadku.

Mieszkanie chorego w miarę możliwości musi zostać dostosowane do jego potrzeb.

Powinniśmy motywować seniora do aktywności fizycznej. Aby bezpiecznie mógł chodzić na spacery może być potrzebna laska, trójnóg, czwórnóg, a nawet balkonik.

Warto pomyśleć o przedmiotach ułatwiających codzienne funkcjonowanie osobom z problemami neurologicznymi, chodzi o takie gadżety jak np.: specjalna łyżka dla chorych na Parkinsona ułatwiająca jedzenie. Przedmiotem, dla osób mających problemy z pamięcią jest specjalny ‘przywoływacz’. Do przedmiotów takich jak klucze, telefon można przykleić wydające dźwięk naklejki. “Panel sterujący” umieszcza się na przykład na lodówce. Jeśli użytkownik zapomniał, gdzie położył klucze wystarczy, że podejdzie do lodówki naciśnie odpowiedni przycisk, a klucze same się odezwą. Podobnych “ułatwiaczy” jest coraz więcej.

Udar, to przede wszystkim walka z czasem.

Dużym problemem neurologicznym występującym u osób starszych są udary mózgu. W Polsce udar dotyka blisko 60 tysięcy ludzi rocznie. Może dotknąć każdego nawet dziecko,

ale to właśnie u seniorów są jednym z głównym problemów zdrowotnych. Wyróżnia się dwie postacie udarów mózgu:

W obu przypadkach krew przestaje prawidłowo przepływać przez mózg, do którego dostarczane jest za mało tlenu, wtedy może dojść do poważnego uszkodzenia mózgu.

40-50 procent chorych doznaje ponownego udaru w ciągu 5 lat po pierwszym.

Jakie mogą być skutki udaru?

Udar może mieć bardzo różne skutki, wszystko zależy od rozległości uszkodzeń, czasu uzyskania pomocy, organizmu chorego, oto niektóre z nich:

W przypadku udaru liczy się każda minuta, nie wahaj się, wzywaj pomoc jak najszybciej.

Jakie są pierwsze symptomy udaru?

W przypadku podejrzenia udaru trzeba jak najszybciej wezwać pomoc, alarm powinniśmy podnieść gdy występują:

Szybkie leczenie szpitalne daje szansę na pełny powrót do zdrowia. U 10 proc. pacjentów z udarem można zastosować trombolizę, czyli rozpuszczenie zakrzepu, ale leczenie takie powinno się rozpocząć nie później niż kilka godzin po udarze.

Tromboliza – to rozpuszczanie zakrzepu powodującego udar.

Piśmiennictwo:

M. Barcikowska (2017). Zaburzenia neurologiczne w wieku podeszłym pytania i komentarze dziennikarzy, PAN.

Co nas wyróżnia?

W “Promente” podchodzimy do zaburzeń pamięci kompleksowo. Gdy jest taka potrzeba, pacjent może liczyć na konsultacje psychiatry, neurologa i neuropsychologa. Zaproponujemy nie tylko farmakoterapię, ale także inne sposoby wzmacniania pamięci i pozostałych funkcji poznawczych oraz udział w badaniach klinicznych nad nowymi lekami.

W “Promente” podchodzimy do leczenia kompleksowo. Pacjenci mogą liczyć na opiekę neurologa, psychiatry i neuropsychologa. W Centrum prowadzone są także badania naukowe, co daje naszym pacjentom dodatkowe możliwości w zakresie diagnozy i leczenia.