Poradnia Neuropsychologiczna

Poradnia Neuropsychologiczna w Centrum Neurologii, Psychogeriatrii i Neuropsychologii „Promente” jest kluczowym uzupełnieniem oferty przygotowanej m.in. dla pacjentów z zaburzeniami pamięci i innymi zaburzeniami poznawczymi, które zostały wywołane m.in. chorobą, wypadkiem lub stylem życia. Skorzystać z niej może każdy, kto czuje, że jest mu potrzebna diagnostyka neuropsychologiczna.

Osoby, które zauważyły u siebie lub swoich bliskich pogorszenie funkcji poznawczych mogą skonsultować się ze specjalistami. Ustalą oni z czego mogą wynikać problemy, czy są odwracalne i jakie oddziaływania rehabilitacyjne podjąć, aby przywrócić dobre funkcjonowanie umysłu lub spowolnić postęp choroby, np. chorób otępiennych. Zaburzenia jakie leczymy to między innymi:

łagodne zaburzenia poznawcze

Neurolog Bydgoszcz / Leczenie choroby Parkinsona w Bydgoszczy

choroba Alzheimera i inne otępienia

zaburzenia pamięci po udarach mózgu

zaburzenia pamięci po wypadkach komunikacyjnych

zaburzenia pamięci po ciężkich chorobach mózgu oraz zachorowaniu na Covid-19

kłopoty za pamięcią mogą dotyczyć także osób młodych

inne problemy z pamięcią

Na stronie znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Leczenie Choroby Parkinsona w Bydgoszczy

Objawy charakterystyczne dla choroby Parkinsona

Ten ostatni objaw, uważany przez wiele osób za najbardziej typowy dla choroby Parkinsona, obserwowany jest u trzech na czterech pacjentów. Drżenie w tej chorobie może być nasilane przez emocje. Jego częstotliwość wynosi 4-6 na sekundę. Często występuje jednostronnie lub dominuje po jednej stronie. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że przyczyn drżenia jest wiele i umiejętność oceny czy jest to choroba Parkinsona wymaga doświadczenia.

Zaburzenia ruchowe mogą także powodować przyjmowane leki

Choć, jak już wspomnieliśmy, najczęściej sprawcą wymienionych wyżej zaburzeń ruchowych jest choroba Parkinsona, to diagnoza musi być poprzedzona dokładnym badaniem, aby nie pomylić tej choroby z drżeniem samoistnym, otępieniem z ciałami Lewy’ego lub zanikiem wieloukładowym. By diagnoza była trafna potrzebne są więc doświadczenie i wiedza lekarza, ale także odpowiednie badania diagnostyczne, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają “klasycznych” (typowych) objawów. Tylko dzięki trafnej diagnozie możliwe będzie skuteczne leczenie. Zespół “Promente” będzie mógł pomóc także na przykład w uporaniu się z depresją, która często towarzyszy chorobie Parkinsona oraz zaproponować rehabilitację.

Parkinsonizm nie jest inną nazwą choroby Parkinsona, ale oznacza zespół objawów między innymi takich jak:

Leczenie choroby Parkinsona Bydgoszcz

Osoby, które zauważyły u siebie lub swoich bliskich pogorszenie funkcji poznawczych mogą skonsultować się ze specjalistami.

Choroba Parkinsona leczenie w Bydgoszczy

Objawy te mogą występować w:

Zaburzenia ruchowe mogą także powodować przyjmowane leki

Choć, jak już wspomnieliśmy, najczęściej sprawcą wymienionych wyżej zaburzeń ruchowych jest choroba Parkinsona, to diagnoza musi być poprzedzona dokładnym badaniem, aby nie pomylić tej choroby z drżeniem samoistnym, otępieniem z ciałami Lewy'ego lub zanikiem wieloukładowym. By diagnoza była trafna potrzebne są więc doświadczenie i wiedza lekarza, ale także odpowiednie badania diagnostyczne, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają “klasycznych” (typowych) objawów. Tylko dzięki trafnej diagnozie możliwe będzie skuteczne leczenie. Zespół “Promente” będzie mógł pomóc także na przykład w uporaniu się z depresją, która często towarzyszy chorobie Parkinsona oraz zaproponować rehabilitację.

Spowolnienie ruchów, drżenie, pochylona postawa ciała, przemieszanie się drobnymi kroczkami, ale także zaparcia, depresja, zaburzenia węchowe i łojotok - objawy choroby Parkinsona nie zawsze są oczywiste.

Pierwsze objawy choroby Parkinsona zauważane są zazwyczaj w wieku 55-65 lat. Najwięcej pacjentów leczonych ma 60-70 lat, ale zdarza się także, że chorują nawet 30-latkowie. Jeśli objawy pojawiły się między 21, a 40 rokiem życia to dolegliwość określa się mianem choroby Parkinsona o wczesnym początku, jeśli przed 21 rokiem życie, to mamy do czynienia z parkinsonizmem młodzieńczym. Po raz pierwszy dolegliwość opisał James Parkinson w 1817 roku, ale znana jest od stuleci.

Choroba Parkinsona leczenie w Bydgoszczy

1 procent populacji powyżej 65 roku życia cierpi na chorobę Parkinsona.

Chorobę powoduje ubytek neuronów istoty czarnej znajdującej się w śródmózgowiu pnia mózgu. Nie jest to duży obszar, ale dostarcza on do wielu rejonów mózgu dopaminę, dzięki której przekazywane są impulsy nerwowe pozwalające się poruszać oraz koordynować procesy ruchowe. Gdy neurony istoty czarnej szwankują konsekwencją jest niedobór dopaminy i przewaga aktywności neuronów glutaminergicznych, hamujących jądra wzgórza. Czynniki wywołujące te zmiany zwyrodnieniowe do chwili obecnej nie zostały dostatecznie poznane, jednak przynajmniej część z nich ma charakter genetyczny. Na chorobę Parkinsona choruje 1 procent populacji powyżej 65 roku życia, nieco częściej dolegliwość ta dotyczy mężczyzn. Badania pokazują, że w czasie kilkudziesięciu ostatnich lat częstotliwość zachorowań nie zmieniła się. Trzeba jednak pamiętać, że żyjemy dłużej i liczba chorych, tak jak liczba seniorów, będzie rosła. Stosowane obecnie nowoczesne leczenie, sprawia, że średnia długość życia osób chorujących na Parkinsona nie odbiega znacznie od długości życia innych seniorów.

Leczenie Parkinsona/ Leczenie choroby Parkinsona Bydgoszcz

Choroba Parkinsona – jak ją leczyć?

Po okresie trwania objawów ruchowych mogą dołączyć zaburzenia pamięci i inne objawy uszkodzenia poznawczego powodujące otępienie i prowadzące do uzależnienia od otoczenia. Na pewnym etapie, objawy różnych chorób neurodegeneracyjnych zaczynają się mieszać. Im większy postęp choroby, tym więcej nowych dolegliwości.

Co to jest neurodegeneracja? To proces, w trakcie którego w mózgu odkładają się nieprawidłowe białka. Powodują one uszkodzenie układu nerwowego. Ten proces dotyczy nie tylko choroby Alzheimera, ale także innych schorzeń, choć nie we wszystkich chorobach neurodegeneracyjnych patologiczne białka zostały już określone. Tak wygląda mechanizm tych chorób na poziomie komórkowym, tkankowym. - mowi dr Robert Kucharski

Choroby Parkinsona nie da się wyleczyć, można jednak częściowo zahamować jej postęp poprzez leczenie objawowe. Pozwala ono zachować pacjentowi dość długo sprawność ruchową. Obecnie stosowane leki, to przede wszystkim lewodopa. Można sobie pomóc stosując także środki niefarmakologicznie.

gimnastyka lecznicza

pływanie

terapia mowy

fizykoterapia

masaż

muzykoterapia

spacery

Objawy choroby pojawiają się i narastają bardzo powoli w ciągu kilku, kilkunastu lat. Na początku pacjenci zauważają u siebie spowolnienie ruchowe, niezgrabność ruchów. Dosyć charakterystycznym objawem jest mikrografia, czyli bardzo drobne pismo, u osób, które do tej pory stawiały litery normalnej wielkości. Spowolnione są także procesy psychiczne. Pojawiają się zaburzenia równowagi. Chorzy często łączą początkowe objawy z chorobami stawów, mięśni, reumatyzmem lub sądzą, że to zmiany związane ze starzeniem. 

Pisanie, zapinanie guzików, nawlekanie igły, posługiwanie się sztućcami - z tymi czynnościami chory na Parkinsona może mieć trudności.

Leczenie Parkinsona w Bydgoszczy

Czasami choroba ma mniej typowy początek. Zaczyna się bólem ręki albo barku, który trudno wyjaśnić. Wcześniej może występować depresja, ogólne osłabienie, rzadziej problemy z pamięcią. U niektórych pacjentów objawy pojawiają się po przykrym doświadczeniu życiowym, po okresie dużego występować depresja, ogólne osłabienie, rzadziej problemy z pamięcią. U niektórych pacjentów objawy pojawiają się po przykrym doświadczeniu życiowym, po okresie dużego obciążenia emocjonalnego lub wysiłku. Uważa się, że choroba rozwijała się już przed tym zdarzeniem, ale ujawniła się dopiero po, ponieważ w czasie takich trudnych okresów zwiększa się zużycie dopaminy i innych neuroprzekaźników.

W “Promente” nie tylko diagnozujemy i leczymy tę chorobę, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, pomożemy również na przykład w uporaniu się z depresją, która często towarzyszy Parkinsonowi, a także zaproponujmy odpowiednią rehabilitację.

W “Promente” podchodzimy do leczenia kompleksowo. Pacjenci mogą liczyć na opiekę neurologa, psychiatry i neuropsychologa. W Centrum prowadzone są także badania naukowe, co daje naszym pacjentom dodatkowe możliwości w zakresie diagnozy i leczenia.