Jak opiekować się seniorem z problemami neurologicznymi

Opieka nad seniorem z chorobą neurodegeneracyjną, taką jak na przykład Alzheimer lub Parkinson jest  wyzwaniem. Osoba zajmująca się chorym musi często planować każdy szczegół jego życia. 

Kontakt z lekarzami 

Po pierwsze trzeba zadbać o leczenie, przede wszystkim dzięki temu, pacjent będzie w lepszym stanie fizycznym i psychicznym. Dlatego konieczne są systematyczne wizyty u lekarza specjalisty. Ale to tylko jeden z kilku “medycznych” obowiązków spoczywających na opiekunie. Seniorowi, w sytuacji trudnej choroby neurologicznej należy zapewnić dostęp do psychiatry i psychologa. Pomogą oni w uporaniu się z takimi problemami jak: utrata samodzielności i pozycji społecznej wynikającej z ograniczenia kontaktów towarzyskich, zaburzenia snu oraz lęk przed postępem choroby. Trzeba również pamiętać o wizytach u lekarza rodzinnego, który zadba o całokształt zdrowia pacjenta, chodzi o to, aby inne choroby nie pogarszały stanu chorego. 

Potrzeba cierpliwości i wyrozumiałości 

Proces rehabilitacji może trwać bardzo długo, wymaga od opiekunów cierpliwości wyrozumiałości i wytrwałości. Choć może to czasami być trudne, nie należy we wszystkim wyręczać chorego. Trzeba zaakceptować, że pewne czynności wykonuje on bardzo powoli, czasami niezdarnie i niedokładnie (np. w chorobie Parkinsona, po udarze). Wyręczamy go tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest to niezbędne, w innych przypadkach cierpliwie czekamy, aż chory po swojemu wykona czynność. Inaczej całkiem zaprzestanie aktywności w danej dziedzinie. A przecież naszym celem jest, aby był jak najdłużej samodzielny i niezależny, na ile to oczywiście możliwe w danej sytuacji.  

Gadżety, które ułatwiają życie 

Dobrze jest poszukać rozwiązań, które pomogą choremu w samodzielnym działaniu. Przestrzeń w domu chorego najlepiej zorganizować tak, aby zminimalizować ryzyko upadku, usunąć np. dywaniki, wynieść niepotrzebne sprzęty, zamontować poręcze, położyć maty antypoślizgowe, przystosować łazienkę. Trzeba także nauczyć chorego jak bezpiecznie wstawać z łóżka (dobrze jest przed wstaniem trochę poruszać nogami), to również pozwoli zminimalizować ryzyko upadku. 

Senior powinien być pod stałą opieką lekarza pierwszego kontaktu lub geriatry.

Powinniśmy motywować seniora do aktywności fizycznej. Aby bezpiecznie mógł chodzić na spacery może być potrzebna laska, trójnóg, czwórnóg, a nawet balkonik.   

Warto pomyśleć o przedmiotach ułatwiających codzienne funkcjonowanie osobom z problemami neurologicznymi, chodzi o takie gadżety jak np.: specjalna łyżka dla chorych na Parkinsona ułatwiająca jedzenie. Przedmiotem, dla osób mających problemy z pamięcią jest specjalny ‘przywoływacz’. Do przedmiotów takich jak klucze, telefon można przykleić wydające dźwięk naklejki. “Panel sterujący” umieszcza się na przykład na lodówce. Jeśli użytkownik zapomniał, gdzie położył klucze wystarczy, że podejdzie do lodówki naciśnie odpowiedni przycisk, a klucze same się odezwą. Podobnych “ułatwiaczy” jest coraz więcej. 

Uwaga: Treści z serwisu pro-mente.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a odpowiednim lekarzem lub specjalistą zdrowia. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Agnieszka Farbiszewska
Agnieszka Farbiszewska
dziennikarka, autorka publikacji popularno-naukowych