Nasza misja

Promente powstało w wyniku połączenia grupy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w obszarach neurologii, psychiatrii i neuropsychologii z zespołem psychologów i psychoterapeutów Ośrodka Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Propsyche. Wspólnie stawiamy sobie za cel stworzenie nowej jakość usług medycznych pod hasłem zdrowego rozwoju umysłowego przez całe życie, obejmując opieką zdrowotną osoby dorosłe w każdym wieku – w szczególności seniorów.

Psychiatria, neurologia i neuropsychologia to trzy obszary specjalizacji naszego ośrodka. Obszary te bardzo często się przeplatają. Problemy neurologiczne mogą powodować problemy psychiatryczne i vice versa oraz mogą prowadzić do obniżenia sprawności intelektualnej, pamięci, uwagi, szczególnie w niektórych jednostkach chorobowych, m. in. w chorobie Parkinsona, w przebiegu padaczki i wielu innych zaburzeniach układu nerwowego. W szczególności współpraca psychiatry, neurologia i neuropsychologa jest ważna w przypadku osób starszych, którym należy zapewnić specjalistyczną opiekę, w skład której wchodzi nie tylko farmakologia, ale również psychoedukacja, profilaktyka, bo nie od dzisiaj wiadomo, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć!

Promente - ośrodek badań klinicznych w Bydgoszcz.
Robert Kucharski - specjalista neurolog w Promente

Budujemy profesjonalny ośrodek

„Nowy ośrodek w Bydgoszczy budujemy na kikunastoletnim doświadczeniu współtworzenia największego i pierwszego w regionie ośrodka psychogeriatrycznego. Dzięki temu doświadczeniu jesteśmy w stanie świadczyć profesjonalną opiekę medyczną w obszarach neurologii i psychiatrii osób starszych. Podstawą naszego podejścia jest wielokierunkowe, całościowe podejście do leczenia. Obejmujemy kompleksowym leczeniem pacjentów, ale także oferujemy pomoc i wsparcie ich opiekunom.”

 

Dr Robert Kucharski, neurolog, psychogeriatra

Dr Robert Kucharski, neurolog, psychogeriatra:
"Zdecydowanie leczenie nie może być jednokierunkowe. Jak to mówią ludzie “sama tabletka nie pochodzi”, co oznacza, że pacjent biorący leki powinien być aktywny fizycznie i umysłowo. Jest też inna stara prawda “narząd nieużywany zanika”. Jeżeli pozwolimy pacjentowi z chorobą Alzheimera siedzieć całe dnie w fotelu np. przed telewizorem i przysypiać, to nie wymagajmy zbyt wiele w kwestii zachowania funkcji intelektualnych."

Psychiatra, neurolog i neuropsycholog - Bydgoszcz, Promente

Wierzymy, że skuteczne leczenie to nie tylko neurolog i psychiatra, ale również na jakości codziennego funkcjonowanie w obszarach sprawności funkcji poznawczych, które standardowo nie są badane badane, choć mogą dostarczać kluczowych informacji diagnostycznych oraz o przebiegu leczenia. Informacje o stanie pamięci, uwagi, zdolnościach wzrokowo-przestrzennych nie tylko pogłębiają diagnozę, ale stanowią także obiektywną miarę poprawy stanu zdrowia lub progresji choroby. Jesteśmy pierwszą w regionie placówką posiadającą specjalistyczną poradnię neuropsychologiczną, w której neuropsychologia stanowi podstawę funkcjonowania.

Zespół Promente Bydgoszcz - psychiatra, neurolog i neuropsycholog

Stanowimy prawdziwy zespół. Nasi specjaliści współpracują ze sobą. Pacjent jest pod opieką różnych specjalistów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co tydzień odbywamy spotkania kliniczne, na których przeprowadzamy konsylia, omówienia, szkolenia, podnosząc kompetencje i zapewniając pacjentom najwyższy standard opieki. Dla naszego zespołu „Promente” nie jest dodatkowym miejscem pracy, lecz często stanowi podstawę naszej pracy zawodowej. Nikt nie wpada tutaj na chwilę w pośpiechu spóźniony. Każdy pacjent ma zapewniony czas na badanie i omówienie jego wyników. Może skontaktować się z ośrodkiem, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Nowoczesna opieka i badania kliniczne

Promente to również nowe kierunki i metody pracy, aby nie tylko utrzymywać wypracowane przez lata dobre praktyki, ale także śmiało dostosowywać opiekę neurologiczną i psychiatryczną do wyzwań czasów, w których żyjemy.

Mocno stawiamy na nowoczesne leczenie. 

 

Od kilkunastu lat nasz zespół uczestnicy w badaniach klinicznych w Bydgoszczy, umożliwiając pacjentom cierpiącym na choroby otępienne dostęp do najnowszych leków i preparatów medycznych. To między innymi zespół dra Roberta Kucharskiego realizował w Bydgoszczy jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce projekt badań klinicznych, którego wyniki umożliwiły wprowadzenie na rynek pierwszego leku przyczynowego na chorobę Alzheimera. Obecnie lek dostępny jest w USA. Wkrótce możliwe, że będzie możliwe jego stosowanie także w Europie.

Promente Łukasz Warchoł