Skarpety, biżuterię, czekoladki? A może tym razem trochę inaczej? Zamiast kolejnego przedmiotu sprezentuj bliskim czas, czas tylko dla nich, czas wyciszenia i relaksu albo poprzez prezent zmobilizuj bliskich do zadbania o zdrowie.
Czego życzymy sobie i innym?
Osiemdziesiąt trzy osoby na sto składając najbliższym życzenia wymienia zdrowie i radość – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia. Pieniądze, praca, a nawet miłość są wspominane zdecydowanie rzadziej. 89 procent Polaków w przeprowadzonym kilka lat temu przez Główny Urząd Statystyczny sondażu wymieniało zdrowie jako jedną z trzech najważniejszych wartość w życiu, 66 procent ankietowanych uznało je za największą wartość.
Podaruj trochę zdrowia
A gdyby tak nie tylko życzyć najbliższym zdrowia, ale także przyczynić się do jego utrzymania dając podarek związany ze zdrowiem? Jest to możliwe i łatwe. Jak to zrobić? Nasza propozycja jest dosyć prosta: zachęcamy do zakupu voucherów, kart podarunkowych i pakietów medycznych.
Często zdarza się, że kolejki do lekarzy przyjmujących pacjentów w ramach NFZ są bardzo długie, na wizytę oczekuje się wiele tygodni, a nawet miesięcy. Takie sytuacje zniechęcają wiele osób chorych do zadbania o swoje zdrowie, albo niepotrzebnie opóźniają podjęcie leczenia. Pacjenci często wahają się czy korzystać z prywatnej służby zdrowia, czasami wolą fundusze przeznaczyć na inne wydatki, ale kiedy wizyta jest już opłacona, sytuacja jest inna. Tego typu prezent może być dla obdarowanego wyraźnym sygnałem, że jego zdrowie jest dla nas bardzo ważne i zależy nam aby dbanie o siebie stało się dla bliskiego priorytetem, tak jak dla nas jest nim dobrostan fizyczny i psychiczny osób z naszego otoczenia.
Vouchery i karty podarunkowe do Refizjo
Jeśli czujesz, że bliska Ci osoba potrzebuje przede wszystkim chwili wyciszenia i relaksu, także fizycznego, proponujemy zakup vouchera do Refizjo (specjaliści z Refizjo współpracują z Promente). W Refizjo można skorzystać z fizjoterapii i masaży wykonywanych przez doświadczonych specjalistów. Wartość vouchera może być dowolna. Miłym podarkiem będzie nawet bon na jeden masaż, zwłaszcza, jeśli obdarowany do tej pory z tej formy relaksu nie korzystał.
Jeśli osoba, którą chcesz obdarować zmaga się z bólami mięśni, stawów lub ma inne problemy z ciałem zachęcamy do zakupu pakietu, którym można opłacić fizjoterapię. Ćwiczenia, wykonywane pod czujnym okiem fachowca, specjalistyczne masaże pozwolą poczuć się komfortowo we własnym ciele i pomogą wrócić do formy. Specjaliści z Refizjo mają doświadczenie w prowadzeniu terapii ruchowej u osób z chorobami otępiennymi oraz terapii manualnej pacjentów po urazach neurologicznych. Doradzą jak ćwiczyć w domu z osobami borykającymi się z takimi problemami. W ofercie Refizjo są między innymi: masaż klasyczny, masaż relaksacyjny, masaż sportowy, masaż izometryczny, masaż powięziowy i inne specjalistyczne zabiegi na ciało.
W Refizjo, które jest zarządzane przez psychologów cały czas pamiętamy, że ciało i psychika wzajemnie na siebie wpływają, a masaż odpręża nie tylko ciało, ale także psychikę. Jeśli mamy dużo stresów: w pracy, szkole, w innych sytuacjach życiowych i wiemy, że poradzenie sobie z nimi zajmie dużo czasu, to zadbajmy w pierwszej kolejności o ciało, na pewno będzie to krok w dobrą stronę.
Zainwestuj w opiekę geriatry
Jeśli chcemy, aby bliska nam osoba zadbała o swoje zdrowie kompleksowo, warto rozważyć zakup pakietów medycznych. W Promente szczególnie ważne jest dla nas zdrowie seniorów, dlatego zachęcamy do zakupu pakietów medycznych właśnie dla tej grupy pacjentów. Można pomyśleć o wizycie u geriatry, który całościowo popatrzy na przebieg leczenia i profilaktyki osób w wieku 60+.
Specjalista ten do leczenia pacjentów podchodzi holistycznie, nie skupiając się na jednym schorzeniu, ale mając za cel poprawę ogólnego funkcjonowania pacjenta. Senior prowadzony przez jednego lekarza w całym procesie leczenia i profilaktyki ma większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli, co wpływa pozytywnie na jego zdrowie psychiczne.
Z pomocy geriatry powinny korzystać przede wszystkim osoby starsze, które potrzebują:
- kompleksowej opieki umożliwiającej koordynację leczenia u innych specjalistów,
- holistycznego leczenia w zakresie chorób przewlekłych takich jak np. nadciśnienie, osteoporoza, zwyrodnienie stawów, cukrzyca, nietrzymanie moczu, niedożywienie, przewlekły ból,
- minimalizowania skutków ubocznych zażywania wielu leków,
- usprawnienia ogólnej diagnostyki zdrowia seniora,
- pokierowania na zabiegi lecznicze (za wyjątkiem zabiegów chirurgicznych),
- pokierowania na leczenie w sanatoriach i uzdrowiskach,
- profilaktyki, poradnictwa w zakresie diety.
Kompleksowa diagnoza w Poradni Psychogeriatrycznej
Jeśli obawiamy się, że senior może mieć problemy z pamięcią, warto skorzystać z kompleksowej diagnozy i leczenia w Poradni Psychogeriatrycznej w Promente. W proces badania, diagnozy i leczenia zaangażowanych jest tu kilku specjalistów. Pierwsza wizyta trwa około 3 godziny. Najpierw pacjent i osoba towarzysząca mu spotykają się z pielęgniarką, która przeprowadza szczegółowy wywiad na temat dotychczasowego leczenia, mierzy ogólne parametry fizjologiczne. Następnie neuropsycholog przy pomocy specjalnie dobranych testów bada funkcje poznawcze seniora. Uzyskane wyniki przekazywane są lekarzowi (neurologowi lub psychiatrze), który mając już sporo informacji zaprasza pacjenta na wizytę lekarską i kontynuuje badanie oraz proponuje odpowiednie leczenie. Z każdym specjalistą pacjent spędza około godziny.
Zespół składający się z psychiatrów, neurologów, neuropsychologów i innych specjalistów pracuje razem, aby diagnoza była trafna, a leczenie optymalne. Dlatego w Promente systematycznie odbywają się spotkania kliniczne zespołu, podczas których omawiane są terapie pacjentów. Podczas wizyt kontrolnych w Poradni Psychogeriatrycznej chory spotyka się nie tylko z lekarzem, ale także z psychologiem.
Treningi funkcji poznawczych
Warto także “zainwestować” w profilaktykę. Z każdym okresem życia związane są różnego rodzaju badania profilaktyczne. Osoby mające około 60 lat powinny pomyśleć o badaniach funkcji poznawczych, aby odpowiednio wcześnie zadbać o swój umysł.
– Około 60 roku życia warto sprawdzić jak działają nasze funkcje poznawcze, to jedno z badań, które należy wykonać w ramach profilaktyki. Powinno być tak samo ważne, jak te, na które się zgłaszamy po to, aby zapobiegać wielu chorobom ciała. Tak jak w pewnym wieku wykonuje się mammografię albo badanie PSH, tak mając 60 lat należy zbadać pamięć i inne funkcje poznawcze – mówi Łukasz Warchoł, prezes Centrum Neurologii, Psychogeriatrii i Neuropsychologii Promente w Bydgoszczy, neuropsycholog i psychoterapeuta.
Dokładną informację na temat funkcjonowania umysłu uzyskamy dzięki diagnostyce neuropsychologicznej. Jest to specjalistyczna forma diagnozy psychologicznej, która łączy w sobie wiedzę z zakresu neurologii klinicznej psychiatrii i psychologii poznawczej. Jej głównym celem jest ocena funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego pod kątem sprawności układu nerwowego. W szczególności neuropsycholog zainteresowany jest oceną funkcjonowania pacjenta w takich aspektach jak sprawność myślenia, rozumienie mowy i sprawności językowych, pamięci, uwagi itp.
Badanie wymaga skupienia, ale nie jest stresujące. Uczestnik powinien zadbać o dobry sen w noc poprzedzającą badanie, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Należy pamiętać o zabraniu okularów do czytania i aparatu słuchowego, jeśli się z nich korzysta. W trakcie badania uczestnik, pod okiem neuropsychologa rozwiązuje specjalnie dobrane testy sprawdzające różne funkcje poznawcze. Testy mają formę papierową.
W ofercie Promente są także treningi poznawcze. Rehabilitacja neuropsychologiczna i treningi funkcji poznawczych mogą być stosowane w wielu sytuacjach, u osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, z chorobą Alzheimera lub innymi otępieniami, po udarach mózgu, po wypadkach komunikacyjnych, po ciężkich chorobach mózgu, na przykład wirusowych lub bakteryjnych, a także po przejściu zachorowania na Covid-19 i występowaniu tzw. „mgły mózgowej”.
W Promente oferujemy zarówno indywidualną pracę z neuropsychologiem, jak i rehabilitację poznawczą na komputerze. Możliwa jest praca pod naszą opieką w domu, w naszym ośrodku lub model hybrydowy (część treningów wykonywanych jest w domu, a część w ośrodku). Im większe są deficyty, zwłaszcza w przypadku rehabilitacji pamięci, uwagi, funkcji wzrokowo-przestrzennych po udarach, tym lepsza jest praca w bezpośrednim kontakcie z neuropsychologiem stacjonarnie w ośrodku, ale wszystko zależy od konkretnego pacjenta i jego możliwości.
Najpierw specjalista dokonuje oceny sprawności pacjenta. Następnie wybiera odpowiednie zadania spośród kilkuset ćwiczeń o zróżnicowanych poziomach trudności: od bardzo prostych do bardzo trudnych. Terapeuta ma możliwość dopasowania każdego treningu do konkretnego pacjenta, tak aby długość sesji, liczba zadań i szybkość pracy była optymalna. Po określonej liczbie sesji treningowych przeprowadza się ponowną ocenę sprawności pacjenta i porównuje z wynikami jakie osiągnął przed rozpoczęciem ćwiczeń. Mózg jest bardzo plastycznym organem – odpowiednia rehabilitacja i profilaktyka mogą poprawić i na długo utrzymać sprawność naszych funkcji poznawczych, dlatego warto ćwiczyć pamięć i uwagę nie tylko wtedy, gdy mamy z nimi problemy, ale także profilaktycznie, tak jak trenujemy ciało.
– Trening pamięci i innych funkcji poznawczych powinien być powszechny. W Promente zauważyliśmy, że wiele osób może i chce trenować umysł. Seniorom, ale także młodszym osobom chcącym zadbać o swój mózg potrzebne są wskazówki jak to robić i zachęta do działania. To otrzymują w Promente – mówi Łukasz Warchoł.
Każdy zainteresowany badaniami lub ofertą medyczną Promente może zadzwonić pod numer: 790 219 220 lub wysłać formularz znajdujący się na www.pro-mente.pl.