Prezenty dla seniora – 10 praktycznych propozycji 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to dla wielu seniorów długo wyczekiwany czas, czas wielu pozytywnych emocji, wizyt i oczywiście prezentów. Jeśli nie masz pomysłu co poza swoją zaangażowaną obecnością dać babci i dziadkowi, rzucamy kilka podpowiedzi….

Są osoby, które wiele tygodni przed różnymi uroczystościami i świętami „zbierają” podarki dla rodziny i przyjaciół. Delektują się każdą zdobyczą i za cel stawiają sobie, aby prezenty od nich były niebanalne i piękne. Inni kupują w ostatniej chwili, a są i tacy, którzy lubią w ramach prezentu wręczyć kopertę z banknotami i okrasić ją słowami „sam wiesz co ci potrzebne”. Dla tych co są gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami przygotowaliśmy subiektywny przegląd przedmiotów, które można podarować seniorowi. Postawiliśmy na przedmioty praktyczne, znacznie ułatwiające życie osobom z różnymi dolegliwościami, często dotykającymi starszych. Okazuje się, że producenci tego typu rzeczy potrafią zaskoczyć pomysłowością.
Kupując taki podarek zastanówcie się jednak, czy osoba, która prezent dostanie akceptuje swój wiek i nie obrazi się, że otrzymuje prezent „dla seniora”. W przeciwnym razie, być może nie ma co eksperymentować i lepiej od razu kupić tradycyjną parę skarpet.

Pojemnik na leki

To chyba jedna z pierwszych rzeczy jaka przechodzi do głowy, kiedy myślimy o „gadżetach” dla seniorów. Obecnie wybór pojemników jest ogromny. Można kupić tanie, plastikowe z nazwami dni tygodnia i pór przyjmowania, ale na rynku są również ozdobne, pięknie zdobione, przypominające raczej ekskluzywne papierośnice, albo puderniczki. Są też pojemniki z opcją kruszenia i dzielenia pastylek. Jeśli chodzi o taki przedmiot wybór jest ogromny, każdy znajdzie coś dostosowanego do swoich potrzeb.

Specjalne naczynia stołowe

Te prezenty obdarowany będzie mógł wykorzystać już przy świątecznym stole. W zależności z czym osoba starsza ma problem można zdecydować się na: nakładki na talerz zapobiegające wypadaniu z niego jedzenia lub talerz utrzymujący dłużej ciepło, jeśli ktoś ma problem z szybkim spożywaniem posiłków albo podgrzewaniem ich. Są również kubki z dużymi uchwytami oraz ustnikiem i takie, które wskazują jaka jest temperatura napoju.

Łyżka przeciwwstrząsowa

Taka łyżka przyda się osobom cierpiącym na różnego rodzaju parkinsonizmy, którym drżą ręce i mają problem z doniesieniem pełnej łyżki do ust. Kupić takie łyżki można także w komplecie z nożem i widelcem. Są także sztućce specjalnie wyprofilowane, inne, z dużym, ciężkim uchwytem, a także ze specjalnym zapięciem na rękę. Ceny także są bardzo różne, na pewno nie są to rzeczy tanie. Jeśli zdecydujemy się na inny prezent, to przy świątecznym stole możemy zaproponować seniorowi, któremu drżą ręce i przeszkadza mu to w spożywaniu posiłków, aby rękę, w której ma łyżkę przytrzymywał np. za łokieć drugą dłonią: może się okazać, że sposób zadziała i jedzenie będzie łatwiejsze.

Deska do przyrządzania jedzenia

Dzięki takiej kuchennej desce osoba z problemami z chwytaniem może łatwiej samodzielnie działać w kuchni. Tego typu deski mają specjalne uchwyty, które zabezpieczają żywność przed przesuwaniem się podczas krojenia albo smarowania. Aby wygodniej było czyścić warzywa na desce umieszczone są wygodne szczotki do ich mycia. Deski wyposażone są także w przyssawki, aby się nie przesuwały po kuchennym blacie i uchwyty do różnego rodzaju miseczek oraz butelek, a także tarki.

Przybornik zakładany na kule

Specjalnie wyprofilowany pojemnik umożliwia łatwe przenoszenie ze sobą różnych drobnych osobistych przedmiotów osobom korzystającym z kul łokciowych. Można w nim umieścić: telefon, okulary, klucze, a nawet butelkę wody. Pojemnik można zamieścić na wybranej przez siebie wysokości.
Jeśli chodzi o kule i laski, można także nabyć takie, które mają zamocowane siedzisko i w razie potrzeby szybko staną się krzesełkiem. Producenci proponują także laski składane.

kłopoty za pamięcią mogą dotyczyć także osób młodych

Przyrządy ułatwiające samodzielne ubieranie się

Takich urządzeń jest naprawdę bardzo wiele. Kupić można chwytaki na długiej rączce, dzięki którym łatwiej złapać np. uciekający za plecami rękaw swetra, łyżki do butów, także na długiej rączce, a nawet przyrządy łączące obie te funkcje. Są także przedmioty służące do zapinania guzików (często osoby chore na Parkinsona mają problem z tą czynnością), nakładania skarpet i zdejmowania butów. Urządzenia takie polecane są nie tylko seniorom i nie tylko cierpiącym na parkinsonizmy, ale także pacjentom borykającym się z dolegliwościami bólowymi kończyn i kręgosłupa, stanami zwyrodnieniowymi stawów, reumatyzmem, po urazach i kontuzjach okolic pleców, barków, bioder, kończyn.
Dzięki takim „ułatwiaczom” osoby z problemami ruchowymi mogą się ubrać i rozebrać bez asysty innych.

Nawlekacz do igieł

Nawlekanie igły, to nie lada wyzwanie właściwie dla każdego. Na szczęście
są już igły, które nawlekają się prawie same. Nitkę w taką igłę wsuwa się od góry w dobrze widoczną szczelinę, która ma jednokierunkową zapadkę, dzięki czemu nitka się nie wysuwa.

Lokalizataor

Ten przedmiot pozwoli odnaleźć zagubione przedmioty. Zestaw składa się z „bazy” i odbiorników np. w formie breloków. Breloki przyczepiamy do przedmiotów, których nie chcemy zgubić, na przykład: do kluczy od mieszkania, portfela, telefonu, pilota do telewizora. „Bazę” za pomocą przyssawek umieszczamy w centralnym, dobrze widocznym punkcie w domu. Jeśli chcemy odnaleźć klucze to naciskamy odpowiedni przycisk i klucze same „dzwonią”.

Trening szarych komórek

Ćwiczenia funkcji poznawczych, czyli gry, układanki i ćwiczeniówki trenujące pamięć, myślenie abstrakcyjne, kojarzenie, mowę. Senior (ale nie tylko) może spędzić przy nich miło czas oraz potrenować dzięki nim umysł. Wydawcy przygotowują je z myślą o osobach starszych i funkcjach poznawczych, które warto ćwiczyć (np. seria „Terapia”), ale stymulować mózg można za pomocą choćby takiego klasyka jak kostka Rubika.

Moża także zakupić specjalne oprogramowanie do treningu funkcji poznawczych np. HeadApp Home. Program działa na komputerach, laptopach, tabletach oraz innych urządzeniach mobilnych z ekranem dotykowym. Systematyczne ćwiczenia z tą aplikacją można stosować w celu rehabilitacji funkcji poznawczych i profilaktyki wystąpienia takich zaburzeń, jak problemy z pamięcią lub uwagą. 

Więcej o programie znajdziesz tu.

Książki z dużymi literami

Bywa, że seniorzy z powodu problemów ze wzrokiem rezygnują z czytania. Nie musi tak być, na rynku są dostępne książki z dużą czcionką. Można kupić wydane w ten sposób kryminały polskich autorów, powieści obyczajowe zagranicznych i polskich pisarzy.

Uwaga: Treści z serwisu pro-mente.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a odpowiednim lekarzem lub specjalistą zdrowia. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel oraz administrator serwisu nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Agnieszka Farbiszewska
Agnieszka Farbiszewska
dziennikarka, autorka publikacji popularno-naukowych